آشنایی با سامانه گوگل ارث انجین

Earth Engine بستری برای تجزیه و تحلیل علمی و تجسم داده های مکانی ، برای کاربران مختلف است. این سامانه میزبان تصاویر ماهواره ای است و آن را در بایگانی داده های عمومی ذخیره می کند که شامل تصاویر تاریخی زمین است که به بیش از چهل سال بر می گردد. تصاویر مختلف از سنجنده ها و ماهواره های گوناگون که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند ، برای داده کاوی در مقیاس جهانی تهیه می شوند. این سامانه تحت وب و بصورت رایگان و متن باز (Open Source) می باشد که این مهمترین ویژگی این سامانه است.

برخی تصور می ­کنند که این سامانه تنها در مقیاس جهانی مناسب است اما این فرضی اشتباه است و شما می توانید انواع پروژه­ های سنجش از دور را در مقیاس محلی تا کل جهان را به انجام برسانید. محققین ار گوگل ارث انجین(Google Earth Engine) برای تحقیقات سنجش از دور،کشاورزی،مدیریت بلایای طبیعی، پیش بینی شیوع بیماری، مدیریت منابع طبیعی و غیره استفاده می کنند.

تفاوت Google earth با Google earth engine چیست؟
Google Earth شما را قادر می سازد که بصورت مجازی در اقصی نقاط کره زمین سفر کنید، مناطقی را کشف کنید و به جهان پیرامون خود نگاهی بیاندازید. همچنین شما می توانید تصاویر ماهواره ای، نقشه ها، زمین، ساختمان های سه بعدی و غیره را مشاهده کنید.ولی در گوگل ارث شما نمی توانید تجزیه و تحلیل و پردازش انجام دهید.
ولی گوگل ارث انجین Google earth engine یک ابزار برای برای تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی و مکانی است است. شما می توانید پوشش جنگل و آب، تغییر کاربری زمین، یا ارزیابی سلامت حوزه های کشاورزی را در بین بسیاری از تحلیل های ممکن بررسی کنید.

این سامانه کاربران را قادر می سازد تا بر روی حجم زیادی از داده ها بدون نیاز به سیستم های پرقدرت محاسبات خود را انجام دهند. این سامانه از انواع داده­ های ماهواره ­ای پرکاربردی که امروزه­ بصورت رایگان عرضه می شود پشتیبانی می کند. به عنوان مثال تمامی تصاویر ماهواره­ای لندست، سنتینل، استر، مادیس و غیره در این سامانه قابل استفاده و پردازش است. از سوی دیگر هر کاربر می تواند داده­ های رستری (فرمت TIFF) و وکتوری (فرمت shp) مورد نظر خود را در آن آپلود نموده و پردازش کند.

ویژگی های مهم و کاربردی گوگل ارث انجین

سرعت پردازش بسیار بالا

رایگان بودن

پشتیبانی از اغلب داده های ماهواره ای رایگان

پشتیبانی از پردازش های سری زمانی سنجش از دور

عدم وابستگی به سیستم های دسکتاپ

عدم نیاز به سخت افزار قدرتمند

کاربردی برای پژوهش های دانشگاهی و پروژه های تجاری

ادامه دارد….

شما ممکن است این را هم بپسندید