فیلم آموزشی برنامه نویسی وب جی آی اس (Web GIS) جلسه اول

فناوری GIS تا به امروز پیشرفت ها و تغییرات زیادی را در خود تجربه نموده است.با پیدایش اینترنت و گسترش روز افزون آن، مبحث جدیدی در GIS به عنوان Web based GIS  یا همان Web GIS باز شد تا امکان اشتراک گذاری اطلاعات و تبادل اطلاعات مکانی را به کاربران در هر نقطه از جهان بدهد. برخی مفاهیم مورد نیاز در شناخت و پیاده سازی Web GIS  :

۱- اینترنت

اینترنت بزرگترین شبکه کامپیوتری جهان سابقه تشکیل آن به سال ۱۹۶۸ توسط ارتش آمریکا بر می گردد. به تدریج مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها به این شبکه متصل شدند تا شبکه اینترنت که در واقع به هم پیوسته شدن شبکه ها با یکدیگر می باشد در سراسر گیتی تشکیل گردید.

۲- URL در یک سامانه Web GIS :

هر برنامه تحت وب به وسیله یک آدرس و یک پورت قابل دسترسی می باشد. این همان وب سایت هست که اکثر مردم در مکالمات روزمره از آن استفاده می کنند. امروزه اکثر شرکت ها، مجموعه های دولتی و غیر دولتی جهت معرفی کسب و کار و عرضه محصولات و خدمات خود در اینترنت وب سایت اختصاصی مربوط به خود را دارند. که چنانکه فردی بخواهدبه این وب سایت ها دسترسی پیدا کند بایستی آدرس یا( URL(Uniform Resource Locatore را داشته باشد مثلاً: https://www.learnandhomegis.ir/

۳-ساختار صفحات وب (Web GIS):

مجموعه ای از صفحات وب با یکدیگر لینک می شوند تا در مجموع، یک سایت وب (Web GIS) را بسازند. یک سایت وب جی آس (Web GIS) به صورت های استاتیک یا پویا در تعامل با نقشه عمل می کند. ودرهمه موارد زبانHTML پایه و مبنا برای ایجاد صفحات وب جی آی اس (Web GIS) می باشد. در این زبان نمادهای < > و کاراکترهای درون آن، اصطلاحاً تگ نامیده می شود. که معمولاً به صورت جفت استفاده می شوند.در تگ <body> که پس از تگ <head> قرار دارد .معمولاً بدنه ی برنامه وب جی آی اس Web GIS جای میگیرد.

۴-ربان برنامه نویسی PHP :

زبان برنامه نویسی PHP یک زبان به اصطلاح Server Side می باشد که کدهای آن به طور مستقیم در داخل تگ های HTML قرار داده و به وسیله سرور که می تواند از نوع IIS یا Apache باشد پردازش و در سامانه Web GIS نمایش داده می شود.

۵- نرم افزار تجاری ArcGIS Server :

به کمک ArcGIS Server می توان اطلاعات جغرافیایی و مکانی خود را ازطریق اینترنت در دسترس افراد و شرکت ها قرار داد معمولا اطلاعات ارائه شده در ArcGIS Server می توانند بر روی یک Geodatabase یا یک پوشه به اشتراک گذاری شده در شبکه یا در پایگاه داده مکانی پیشرفته مرتبط با پایگاه داده رابطه ای ذخیره شده باشند.

۶- نرم افزار Adobe Dreamweaver :

Dreamweaver یک نرم افزار جامع برای طراحی صفحات وب است که از کد نویسی PHP، HTML و. . . پشتیبانی می کند. نرم افزار مورد استفاده ما Dreamviewer می باشد البته شما می توانید از نوت پد ++ استفاده کنیم برای دانلود این ویرایشگر می توانید به آدرس https://notepad-plus-plus.org/ مراجعه نمایید.در غیر اینصورت از نوت پد ساده ویندوز استفاده نمایید.

۷- نرم افزار Xampp

نرم افزار XAMPP برای اجرای کدهای php در سیستم شما و به صورت localhost می باشد تا با لوکال نمودن کامپیوتر شخصی خود بتوانند کارهای خود را قبل از آپلود کردن و تست آن بر روی هاست اصلی، بر روی کامپیوتر خود تست کنند و این باعث شده تا XAMPP یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارها برای برنامه نویسان پی اچ پی است.

شما ممکن است این را هم بپسندید